Aby kot zdrowo rósł, powinien dostawać odpowiednie jedzenie. Podstawą żywienia czworonożnych pupili mogą być karmy weterynaryjne. Są one polecane przede wszystkim kotom z różnymi problemami zdrowotnymi, jak i po zabiegach kastracyjnych. Jak wybrać właściwą karmę dla pupili o szczególnych potrzebach żywieniowych?
Zdrowym kotom można podawać karmę powszechnie dostępną, dostosowaną do ich wieku. Inny pokarm mokry lub suchy powinny przyjmować mruczki w wieku od 2. do 12. miesiąca życia, tzw. juniory, a inny kociaki dorosłe (adult).
Natomiast chorujący pupil, który wymaga leczenia zaordynowanego przez weterynarza, może potrzebować specjalnego żywienia, które mogą mu zapewnić karmy weterynaryjne. Wspomagają one eliminację danej jednostki chorobowej u kota.
Karma weterynaryjna dla kota powinna być elementem kompleksowego podejścia do leczenia i utrzymania kota w zdrowiu. Jej skład dostosowany jest do zmienionych wskutek choroby i zabiegów chirurgicznych warunków fizjologicznych panujących w organizmie czworonoga i jego aktualnego zapotrzebowania energetycznego na składniki podstawowe i dodatkowe.
Właściwie karmy weterynaryjne dla kotów mogą być zalecane przez lekarzy, pod opieką których znajduje się pupil. Jeśli zwierzę cierpi z powodu niewydolności nerek, powinno mu się podawać karmę weterynaryjną dla kota urinary. Taka nazwa wskazuje, że jest to pokarm przeznaczony dla czworonogów z problemami urologicznymi. Karmy dla kotów z niewydolnością nerek są oznaczane w różny sposób, w zależności od producenta. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z nich ma chronić przed powstawaniem kamieni w przewodach moczowych zwierzaka. Takie produkty oferują m.in. marki Purina czy Royal Canin.
Wszystkie produkty tego typu są karmami niskobiałkowymi dla kotów, dzięki czemu wspierają obniżanie stężenia mocznika i kreatyniny w organizmie mruczka.
Wybierz karmę weterynaryjną dla swojego kota – suchą lub mokrą, dla czworonoga dorosłego lub młodego. Mamy dla ciebie i twojego pupila produkty o smaku drobiowym, rybnym, z królikiem, dziczyzną czy jagnięciną.
najczęściej zadawane pytania
W naszym asortymencie karm weterynaryjnych znalazły się wszystkie rodzaje pokarmów, dostosowanych do powszechnych oraz rzadziej występujących kocich przypadłości. Należy jednak pamiętać, że wszystkie karmy weterynaryjne dla kotów posiadają skład dostosowany do wymogów organizmu kotów cierpiących na konkretne schorzenia. Włączenie ich do diety kota może więc nastąpić tylko po wyraźnym wskazaniu lekarza weterynarii.
W karm weterynaryjnych dla kotów dostępnych u nas można znaleźć :
Oprócz wymienionych, w naszym asortymencie można znaleźć także karmy zalecane kotom cierpiącym z powodu mniej powszechnych dolegliwości, takich jak choroby tarczycy, czy zaparcia.
Skład karm weterynaryjnych dla kotów opracowany został w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby żywieniowe kotów cierpiących na różnego rodzaju choroby oraz alergie. Z tego względu, ich stosowanie może się rozpocząć na wyraźne zalecenie lekarza weterynarii, który wcześniej przeprowadzi kotu wszystkie badania niezbędne do postawienia diagnozy. Samodzielne wdrożenie karmy weterynaryjnej może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia kota, który w nowej karmie może zacząć otrzymywać zbyt mało lub zbyt dużo poszczególnych składników, nieadekwatnie do jego potrzeb.
Karma weterynaryjna dla kotów jest specjalnym produktem, który ma odpowiadać na indywidualne potrzeby żywieniowe mruczków lub wspierać ich w walce z różnymi chorobami. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe, które od początku swojego życia potrzebują dobrej, zbilansowanej karmy. Wszystkie zaniedbania w tym temacie z czasem powodować będą komplikacje zdrowotne. Koty żywione prawidłowo niestety również często zmagają się z dolegliwościami charakterystycznymi dla gatunku takimi jak choroby urologiczne i jelitowe, choroby zapalne jamy ustnej oraz choroby wirusowe.
Karmy weterynaryjne dla kotów, takie jak karma urinary, karma hypoalergenic czy gastro, posiadają proporcje składników odżywczych opracowane w taki sposób, by nie obciążać chorego organu lub układu, i dodatkowo wspierać ich pracę, minimalizując w ten sposób objawy choroby. Warto pamiętać także o tym, że w przypadku zdiagnozowanych chorób, karmy weterynaryjne dla kotów pełnią funkcje wspierające i nigdy nie mogą zastąpić zaordynowanego przez lekarza leczenia farmakologicznego.